Zde je znázorněno schéma zapojení pro ovládání čerpadla, s motorovým spouštěčem a ochranou proti běhu "na sucho".

STÁHNOUT v plné velikosti


Nejběžnější ochrana čerpadla v ČR je jistič. Volba jističe se může zdát jako levné řešení, ale nemusí se vždy vyplatit.
Rozdíl mezi jističem a motorovým spouštěčem je, že motor. spouštěč zahrnuje jak ochranu proti přetížení, tak i tepelnou ochranu. V zahraničí používají výraz thermomagnetická ochrana.
U Motorového spouštěče navíc můžete nastavit úroveň proudu, na základě výkonu Vašeho čerpadla. Např. čerpadlo
0,56 kW / 230V má jmenovitý proud cca 5A. Vhodný je tedy typ motor. spouštěče s nastavitelným proudem 4 - 6,3A, kde se úroveň proudu nastaví cca na 5,5A. Zde by byl vhodný jistič 10A typu C. Je tedy jasné, která ochrana "vypadne" první a ochrání tak čerpadlo před poškozením.
Cenový rozdíl se zdá být značný ( jistič koupíte i za 50 korun, motor. spouštěč za 500 korun), ale čerpadlo stojí daleko více.
Další ochrana, kterou mnozí opomíjejí, je ochrana čerpadla proti chodu na "sucho". Když přes čerpadlo přestane proudit voda, hrozí jeho přehřátí a poškození, což motor. spouštěč "vychytá" a vypadne. Přesto se může stát, že motor. spouštěč selže a proto se tato ochrana používá u dražších čerpadel většího výkonu, jako přídavné opatření. V průmyslových aplikacích se ochrana řeší plovákovými spínači nebo i hladinovým spínačem, u bazénů zejména hladinovým spínačem.
Kontakt spínače se může použít i pro akustickou, nebo optickou signalizaci.

Diskuzní fórum neobsahuje žádné téma.